2010 Dünya Satranç Şampiyonu Kimdir?

AnandVishwanathan Anand,1969 yılında Hindistan’ın Madras bölgesinde dünyaya geldi.Henüz 14 yaşındayken 9/9 Hindistan Gençler şampiyonasını kazanarak ilk birinciliğini elde etti.1985’te 16 yaşında Hindistan Şampiyonu oldu ve o yıldan sonra iki kez daha bu ünvanı elinde tuttu.O dönemde kazandığı bu başarılar satranç camiasının ilgisini çekmişti.Ancak bunun yanında Anand’da gözlenen farklı bir özellikte çok hızlı satranç oynamasıydı.Hepimiz büyük ustaların saatler süren uzun maçlarına tanıklık etmişizdir.Ancak bu çocuk hem çok hızlı satranç oynuyordu hem de bu hıza rağmen hata oranı çok düşüktü.1987  yılına gelindiğinde Dünya Gençler Şampiyonu olan ilk Hintli oyuncu olma başarısını kazanmıştır.1988’de ise Hindistan’ın ilk Büyükustası oldu.

Anand, 1995’te Profesyonel Satranççılar Birliği’nin Dünya Şampiyonası’nda Michael Adams ve Gata Kamsky’i eleyerek Garry Kasparov’un rakibi oldu. 1995’te New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nde Kasparov ile dünya şampiyonluğu için karşı karşıya geldi. İlk sekiz oyun beraberlikle sonuçlandıktan sonra Anand dokuzuncu oyunu kazandı.Ancak onraki beş oyundan dördünü kaybedince maçı da 7.5-10.5 kaybetti.

Anand, 2000 Yılındaki FIDE Dünya Şampiyonası’nı Alexi Shirov’u 3.5-0.5 yenerek kazanmıştır. 2002’deki FIDE Dünya Şampiyonası’na katılmadığı için ünvanını kaybetti. 2005’te San Luis’deki FIDE Dünya Şampiyonluğu Turnuvası’nda ise Peter Svidler’le ikinciliği paylaştı. Bu sonuç, turnuva öncesi en önemli favorilerden birisi olan Anand’ın Topalov’un atağına cevap verememesi nedeniyle hakkında eleştiriler yapılmasına neden oldu. Bazı otoriteler ise, Topalov’un performansının olağanüstü olduğunu belirtirken, Anand’ın az çok kendi standartlarından oynadığını ve normal şartlarda yine birincilik mücadelesini yapabileceğini iddia ettiler.Vishwanathan Anand

Son yıllarda dünyanın en iyi 2-3 oyuncusu arasında yer aldı.Madras Kaplanı lakaplı Anand, müthiş tekniği ve aynı zamanda hesaplama hızıyla konumsal oynayan kuvvetli bir bilgisayara benzer. Aynı zamanda çok hızlı oynamasıyla da tanınır ve hızlı satrançta da dünyanın en iyi oyuncularından birisidir. 2003’de Cap d’agde’de Hızlı Satranç Dünya Şampiyonası’nı finalde Kramnik’i yenerek kazanmıştır.1997, 1998, 2003 ve 2004 yıllarında Satranç Oskarını kazanmıştır.En önemli süper turnuvalardan birisi olan Wijk aan Zee’yi beş defa kazanarak bu alanda bir rekor sahibidir.Monaco’daki hızlı satranç-körleme turnuvasında da 1994,1997, 2003, 2005 ve 2006 yıllarında olmak üzere tam beş defa zafere ulaşmıştır.

Yılın en önemli elit turnuvası olarak gösterilen Linares/Morelia’yı kazandıktan sonra Nisan 2007 rating listesinde ilk kez birinci sıraya yerleşmiştir. San Luis 2005’te Svidler ile birlikte eş puanla ikinci olduğu için Meksika’daki Dünya Şampiyonası’nda doğrudan oynamaya hakkına sahiptir. Anand, satranç kamuoyunun en popüler şampiyonlarından birisidir ve ülkesinde bir halk kahramanı gibidir. İspanya’da yaşayan Anand, her yıl ülkesini ziyaret etmektedir ve Anand’ın katıldığı turnuvalar Hindistan basını tarafından dikkatle takip edilmektedir.Ülkesinde, birçok ödül kazanmıştır.PlayE4 Satranç Yükle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir