Asi Bir Satranç Dehası – Bobby Fischer

Bobby Fischer1943 ten 2008’e uzanan 65 senelik uzun bir ömre hem satrançı hem de maceralarla dolu bir serüveni sığdıran Robert James “Bobby” Fischer Chicago,Amerika doğumludur.Henüz iki yaşında anne ve babasının ayrılmasıyla Brooklyn’e yerleşmiştir.Satrançla 6 yaşında tanışan deha,13 yaşında iken ABD Gençler Şampiyonu olmuştur.Çocukluk yaşlarında yapmak istediğim tek şey satranç diyerek yola başlamış ölümüne kadar da bu tutkusunu devam etmiştir.Onu asi olarak adlandırmamızın sebebleri çok olsa da en önemlilerinden bir benimsediği Anti-Amerikan duruşudur.Hatta bu sebepten ABD vatandaşlığı elinden almış ve İzlanda vatandaşı olarak yaşamını sürdürmüştür.ABD’nin bu tutumuna karşılık Fischer Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkan tek satranç şampiyonudur.1972 yılında ikinci vatanı İzlanda’da Sovyet Dünya Şampiyonu Spassky’i 2-0 geriden gelerek 2-4 mağlup etmiş ve ünvanını elinden almıştır.O dönemde devam eden soğuk savaş sebebiyle bu karşılaşma büyük ses getirmiştir.

1975 yılına gelindiğinde ise Anatoly Karpov ile unvan maçı yapabilmek için FIDE(Uluslararası Satranç Federasyonu) ile görüşmüş ve taleplerini dile getirmiştir.Ancak federasyon tarafından reddedilmiş ve bu durum 20 yıl ortadan kaybolmasına sebep olmuştur. 

—————————————-

 

—————————

1992 yılında Birleşmiş Milletlerinin Yugoslavya’ya koymuş olduğu yasayı delerek gizli bir satranç karşılaşması yapmış ve o dönemden beri kanun kaçağı olarak adlandırılmıştır.Daha sonra başından bir sürü kötü olay geçmiş ve Japonya’da yakalanmıştır.11 Eylül saldırıları döneminde şöyle konuşmuştur : ” Ne kadar güzel haber bu. Ben bu saldırıyı alkışlıyorum. Amerika ve İsrail yıllardır Filistinlileri öldürüyorlar, soyuyorlar; ama bunlar kimsenin umurunda değil. Şimdi iş tersine tepiyor… Amerika yeryüzünden silinmeli. “Kendisi de Yahudi olan Fischer bu söylemi üzerine bir çok Yahudi’yi karşısına almıştır.Bu başarı ve heyacan dolu yaşam öyküsü 17 Ocak 2008’de bir hastanede sona ermiştir.Günümüzde halen dünyanın en iyi satranç ustalarından biri olarak gösterilmektedir.Sizde satrança gönül vermiş ve bu eşsiz tutkuyu dünyanın her yerinden farklı oyuncularla oynamak istiyorsanız PlayE4 satranç sitesini sizlere öneririz.Sitede hem gerçek paralı hem de sahte para ile satranç oynayabilirsiniz.Nakitoyun.com satranç ekibi keyifli oyunlar diler. 

PlayE4 Satranç Yükle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir