Bilardo Tarihçesi

Bilardonun çok uzun ve çok ilginç bir tarihçeye sahip olduğu bilinir.Bu oyununun Avrupada 1400 yıllarında croquet oyununun gelişmiş hali olarak ortaya çıktığı bilinir.Muhtemelende croquet oyunundan esinlenerek etrafı kapalı yeşil bir kumaş üzerinde oynanmaya başlandı.Masayla sıkıca bütünleştirilen bu yeşil kumaş çimleri ifade ediyordu.Topların ilk olarak taştan olduğuna ve bunun daha sonra ahşap malzemeye dönüştüğü bilinir.Masanın etrafındaki raylar topların düşmemesi için köşelere monte edildi.Aynı zamanda bu toplar ahşap sopa ile sürüklenmeye başlandı. Bilardo ilk zamanlarında croquet gibi bir çember arkasında dik bir sopayla oynanıyordu.Daha sonra bu çemberler ortadan kalkarak masaya cepler eklendi.Bilardo isminin fransızca sopa anlamına gelen ‘billart’ ve top anlamına gelen ‘bille’ kelimelerinden geldiği bilinir.Buda bilardo oyununun ilk olarak Fransızlar tarafından benimsenildiğini gösteriyor.Fransız krallarından Fransız halkına gönderilen bir hediye olarak bilinir ve bu sayede bilardo oyunu yayılmaya başlamıştır.Bilardonun rekabet oyunu olarak oynanmaya başlaması ilk bu halk tarafından keşfedilmiştir.

Bilardoyu iyi oynayan insanlara siyasi bir kimlik verdildi ve onlara saygı duyulmaya başlandı.Fransız halkının bilardoya bu kadar ilgi göstermesi çok yakın bir zamanda diğer Avrupa ülkelerindede yaygınlaşmasını sağladı.Avrupa soyluluk üyeleri ve onların çocukları bilardoyu halk içinden yetenekli oyuncuları seçerek ve onlardan ders alarak öğrendiler.Bir süre sonrada bütün Avrupa ülkelerinde bilardo turnuvaları başlattılar.

Bilardo bu sayede Avrupada tam teşekküllü bir oyun haline geldi.Bütün kent ve kasabalarda oynanmaya başlandı.Tarihsel popülaritesinin göstergesi olarak İngilterede 1674 yılında bilardo kuralları ve ekipmanları konusunda The Compleat Gamester adlı kitap yayınlandı.1700 lü yıllarda ise bilardo gelişmeye devam etti ve modern tarzda bilardo sopası oluşturuldu.

1600 lü yılların sonunda oyuncular bilardo sopasının ucunda toplara vurmak için demiryollarında kullanılan topuz şeklinde sert bir cisim kullandılar.Bu ucun arkasına ise kuyruk denildi.Daha sonraları kuyruk kelimesi terimleştirelerek ıstaka adını aldı ve uçtaki topuz ise ortadan kaldırılarak düz bir hale getirildi.

1823 yılında bilardo topunu daha iyi kontrol altına almak ve yeşil kumaş zemine verilen zararı azaltmak amacıyla ıstakanın ucuna tebeşir tozu sürülmeye başlandı.Aynı yılda ıstakanın deri ucunun toplara falso verilmesi için kullanılmasına izin verdili.

Bilardo masasının croquet oyunundaki çimlerden esinlenerek yeşil kumaş üzerine kurulmasından bahsetmiştik.Kayda geçen ilk bilardo masası 1470 yılında XI. Luise ait olan bilardo masasıdır.1500 lü yıllardan önce sadece soyluların bilardo masası olmasına rağmen 1500 lü yılların başlarında halka açık yerlerde bilardo masaları görülmeye başlanmıştır.Modern bilardo masası ilk olarak 1826 yılında İngiliz John Thurston tarafından icat edildi ve Thurston 1845 yılında bu masanın patentini aldı.Amerikada ise bilardo masası ilk olarak 1600 lü yılların başlarında görülmüştür.

Bilardo topları sıraysıyla taş,ahşap ve son olarak 1600lü yılların başında fildişinden üretilmiştir.Sert çekimlerde patlayan fildişinden yapılan bu toplar yerini selüloit reçineden yapılan bilardo toplarına bırakmıştır.

not: Bu yazı nakitoyun.com editörleri tarafından araştırılarak ve çeşitli dillerden çevrilerek özgün bir şekilde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir