Bilardonun Bilinmesi Gereken En Temel Terimleri

Bilardo TerimleriBilardo oyununda en temel terimlerin bilinmesi ve bu terimlerin profesyonel bir şekilde araştırılması hem bilardonun kuralları açısından hemde oyuncuların bu oyundaki gelişimi açısından çok önemlidir.Bütün bilardo oyuncularının oyun içerisinde konuşma dilide diyebileceğimiz bu terimler bu oyunun temellerini oluşturmaktadır.Dünyanın her yerinde kullanılan bu terimler bilardo oyununun evrenselliğini ortaya koymaktadır.3 top,Amerikan bilardosu ve İngiliz bilardosunda her oyun şeklinin kendine ait terimleri bulunmaktadır.Bu 3 oyun türüyle ilgili bilgilere ilerleyen yazılarımızda geniş çaplı olarak yer vereceğiz.Bilardo oyunu ile ilgili en güncel bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.nakitoyun.com bu yazısında bilardo oyunundaki ortak temel terimlere değinecek.

Vuruş topu : Oyunun türüne göre değişken olan,oyuncuların ıstakalarıyla vurdukları masa üzerindeki toplardır.3 top bilardoda bir oyuncu ıstakasıyla sadece beyaz topa vurma hakkına sahipken,diğer oyuncu ise sadece sarı topa vurma hakkına sahiptir.Amerikan bilardo ve İngiliz bilardo gibi oyun türlerinde ise oyuncuların vuracakları toplar ortak sayılır.

Istaka : Bazı kaynaklarda İsteka olarak geçmektedir.Oyuncuların bütün oyun çeşitlerinde kullandığı ve toplara vurdukları uzun ahşap sopadır.

Bant : Bilardo masasında topların çarparak yön aldığı genellikle kauçuktan oluşan aynı zamanda oyun sınırlarını oluşturan bölüme verilen isimdir.

Çuha : Bilardo masasında topların altında bulunan,mermer kaplamanın üzerindeki kumaş kaplamadır.Genellikle yeşil olmakla birlikte oyunun türüne görede değişkendir.

Somaki : Istakalarla vuruş yapılmadan önce kayma ve çıtlama olaylarının gerçekleşmemesi için ıstakanın ucuna sürülen tebeşire verilen isimdir.

Çıtlama : Istaka ucuna yetersiz somaki sürüşü yada ıstakanın normalinden daha fazla savruluşunda ortaya çıkan dengesiz vuruşlardır.

Sote : Sıradaki oyuncuya bir önceki oyuncunun istemeden verdiği kolay pozisyonlara verilen isimdir.

Karot : Bir önceki oyuncunun şanslı yada yetenekli vuruşunun sonucunda sıradaki oyuncuya bıraktığı zor pozisyona verilen isimdir.Duvar karotu ve Boy karotu olarakta bilinir.                                                           

           

                                                    

Brikol : Vuruş topunun hedef topa ulaşması için banta vurulmasına denir.

Tek ıstaka : Her bir oyuncunun kendi sırasında ıstakasını kullandığı bölümdür.Tek ıstakada 8 top sokmak yada 3 top için tek ıstakada 6 sayı kazanmak gibi örnekler verilebilir.

Safe : Sıradaki oyuncuya sote bırakmamak için yapılan boş atışlara denir.

Bant atışı : Oyuna kimin başlayacağını belirlemek için yapılan atıştır.Genellikle kısa bantın hemen önüne konan topa oyuncuların vurmasıyla karşı kısa banta çarpan topun vuruşun yapıldığı taraftaki kısa banta çarpıp en yakına düşmesi ile oyuna başlıcak oyuncu seçilir.

Aç kapa : Bir oyuncunun rakibine sıra vermeden tek ıstakada maçı yada seti kazanmasıdır.

Mase : Istakanın topa vurma açısını genişleterek yani ıstakanın tutulan yerini havaya kaldırarak topa vuruş yapmaya verilen addır.Bu şekilde topa kavisli vurulur ve top ilerlerken falso alır.

Pike : Mase vuruşundaki gibi fakat farklı olarak ıstakanın topa neredeyse dik atış yaptığı vuruşlardır.Pike atışı artistik vuruş sayılır.

Falso : Dikey olarak topun sağına yada soluna vurulmasına verilen addır.Bu şekilde top dönerek ilerler.

Jump atışı : Vuruş topunu karşılaşılan bir engel sonucu o engelin üzerinden geçirmek için vurulan atış şeklidir.Bu şekilde top havalanarak engeli aşar.

Stick : Vuruş topuna ulaşılması zor olan durumlarda elimiz yerine sticki uzatarak köpür kurarız.

Kleps : Vuruş topunun aşağı kısımlarına vurularak vuruş topunun hedef topa yada banta çarptırılıp dönerek geri dönmesini sağlayan vuruşa denir.

Sırt : Klepsten farklı olarak vuruş topunun üst kısımlarına vurulur.Bu durumda vuruş topu hedef topa yada banta çarptırılarak farklı noktalara ilerlemesi sağlanır.

Limaj : Atışı yapmadan önceki hedef topa odaklanmak maksatı ile ıstakanın çeşitli yönlere hareket ettirilmesine verilen addır.                           

Özellikle bilardo oyununa yeni başlayanların okuması gereken bu terimler bilardonun tarihindeki aşamaları sonucu çeşitli ülkeden insanlar tarafından belirlenmiştir.Bilardo ile ilgilenen okurlarımıza eğlencesine yada gerçek parayla oynayabilecekleri Play89 bilardo yazılımını öneriyoruz.Aşağıdaki resime tıklayarak Play89 bilardo yazılımını kolaylıkla bilgisayarlarınıza kurup dünyanın her ülkesinden insanlarla sohbet ederek bilardo keyfini yaşayabilirsiniz.nakitoyun.com bilardo severlere iyi eğlenceler diler.Play89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir