Gin Rummy Nasıl Oynanır?(Resimli Anlatım)

Dünya’da pek çok oyun farklı isimlerle ama aynı oyun şekliyle oynanmaktadır.Örneğin tavla oyunu hem ülkemizde hemde Yunanistan’da  sahiplenilmiş  sıkça oynanan bir oyun haline gelmiştir.Aynı şekilde Gin Rummy oyunu da bizim yıllardır oynadığımız okey oyunun neredeyse aynısıdır. Okey ekibimiz Gin Rummy’i sizlere tanıtmak ve oyuncularımızın çok yakından tanıdığı bu oyunu online platformlarda da zevkle oynamasını sağlamak için bu yazıyı hazırladılar. Gin Rummy herkes tarafından bilinen okey oyunun kağıtlarla oynanan versiyonudur. Yani bizim okey taşları ve ıstakayla oynadığımız oyunun özellikle internet ortamında iskambil kağıtlarıyla oynanan halidir. Kurallarının neredeyse tamamı aynıdır.

Oyunun anlatımına geçmeden önce bu oyunu internet üzerinde eğlencesine yada paralı oynayabileceğiniz Süperbahis Okey bölümünü önermekteyiz. Paralı bölümde oynayarak yada ücretsiz okey turnuvalarına katılarak gerçek para kazanabilirsiniz.

Rummy Oyna

Gin Rummy Nasıl Oynanır

Biz Gin Rummy’nin özellikle online sitelerde oynanan şeklinin üstünde duracağız. Oyunun en başında her iki tarafa da 10 adet kağıt dağıtılır. Kağıt düzenlemeleri 7-7-7 veya 2-3-4 şeklinde olabilir. Bu seçim size aittir.7-7-7 düzenini seçerseniz elinizdeki kağıtlar aynı rakamların yan yana gelmesiyle oluşur.(Örneğin; 777,555,111 vs.) 2-2-2 düzeninde ise kağıtlarınız maça, karo, kupa ve sinek türlerini aynı sırada dizecek şekilde sıralanır. Ortada kapalı bir kağıt destesi ve açık kart bulunur. Deste sizin kağıt çekeceğiniz kartlardan oluşur.Yerdeki açık kart ise atılan kağıtlardan oluşur. Oyuna ilk başlayan oyuncu bu kağıdı alabilir ya da kart çekebilir. Daha sonraki oyuncularda aynı şekilde kendinden bir önce gelen oyuncunun attığı kağıdı alabilir yada kart çekme yoluna gidebilirler.Gin Rummy Nasıl Oynanır

 

Kart Oyunu

Oyuna başladıktan sonrada seçili kart düzenini değiştirebilirsiniz. Eliniz erkek perlerden oluşuyorsa 7-7-7 düzenini, kız perlerden oluşuyorsa 2-3-4 düzenini seçmek size kolaylık sağlayacaktır. Elinizde yeterli per oluştuktan sonra alttaki resimde görülen alana perlerinizi sıralayabilirsiniz. Bu görüntü açısından da kolaylık sağlayacaktır. Elinizde hiç atılacak kağıt kalmadığında ve diğer tüm kartlarınız uygun yerlerde ise bitmiş olursunuz.Gin Rummy Kuralları

 

Gin Rummy’de puanlama sistemi diğer oyuncu bittiğinde elinizde kalan kartların puanlarının toplanmasıyla oluşur. 1’den 10’a kadar olan sayılar rakamsal değerlerine eşittir. Papaz, kız ve vale 10 puan; As 11 puandır. Oyun ile ilgili genel bilgiler bunlar olsa da aşağıdaki videoda ayrıntılı şekilde oyunu inceleyebilirsiniz. Daha sonraki yazılarımızda daha ayrıntılı bilgilere de yer vereceğiz. Siz de aslında çok alışık olduğumuz Gin Rummy(okey)’i internet ortamında oynamak istiyorsanız aşağıdaki tabloda yer alan sitelerde Gin Rummy oyununu oynayabilirsiniz.

Rummy Kuralları Videolu

Videomuzda oyun ingilizce olarak anlatılmış olsa da videonun altındaki ayarlar kısmından Türkçe altyazılı seçeneğini tıklayarak oyunun Türkçe dilindeki anlatımını okuyabilirsiniz.

Gin Rummy Nasıl Oynanır?(Resimli Anlatım)” hakkında 1 yorum

  1. mehmet

    Gin Rummy oyunun bu kadar basit ve bildiğimiz okey oyununa bu kadar benzer olduğunu bilmiyordum.teşekkürler..Ayrıca daha ayrıntılı ve diğer oyunlarda olduğu gibi videolu yazılarınızı bekliyoruz.Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir