Keskin Bir Rus Zekası – Botvinnik

Mikhail BotvinnikMikhail Moiseyevich Botvinnik 11 Ağustos 1911’de Saint Petesburg’da dünyaya geldi.84 yıllık uzun bir ömüre Kasparov,Karpov ve Kramnik gibi dünya şampiyonlarını ve unutulmaz satranç dehalarının eğitmenliğini ve bunun yanında uzun bir satranç şampiyonluğu serisini sığdırmıştır.Yetiştirdiği ustalar sebebiyle ona satranç dünyasının profesörü adı takılmıştır.Satrança ilk kez 12 yaşında başlamış ve rakiplerine göre çok hızlı bir gelişim göstermiştir.Bu oyunu öğrenmesinden 4 yıl sonra Sovyetler Şampiyonluğuna katılmış ve 5.lik elde etmiştir.Bu başarı ve Alekhin’in de Sovyet vatandaşlığından ayrılması,Sovyetlerin yeni dünya şampiyonu olarak görülmesini sağladı.Nitekim sadece 20 yaşında Sovyetler Satranç Şampiyonu oldu.Aynı dönemde sadece satrança yönelmedi ve 21 yaşında elektrik mühendisliğini bitirdi.Aralıksız başarı serileri Botvinnik’in yaratıcı satrançını dünya satrançının en tepelerine götürdü.

Sovyetler Birliği Şampiyonası’nın düzenli bir katılımcısı olarak yedi kez birinciliği alarak bu alanda inanılmaz bir rekor kırdı.1936’da meşhur Nottingham Turnuvası’nda Max Euwe, Alekhine, Lasker ve pek çok diğer satranççının önünde Capablanca ile birinciliği paylaştı. Başarısı giderek arttı ve 1941 ile 1947 arasında oynadığı sekiz turnuvayı da kazandı. Bu Alekhine tarafından bile elde edilememiş bir başarıydı.

———————

———

Alekhine’in ölümünden sonra şampiyonsuz kalan satranç dünyasının yeni şampiyonu, AVRO ve Groningen şampiyonalarında iyi dereceler elde eden beş oyuncunun birbirleriyle karşılaşmalarıyla belirlenecekti. Botvinnik bu turnuvalarda sırasıyla üçüncü ve birinci olmuştu. Bu beşli turnuvadan 14 puan çıkaran Botvinnik böylece altıncı Dünya Şampiyonu oluyordu.

Şampiyonluğunu iki defa, 1957’de Smyslov’a ve 1960’da Tal’a kaptırdıysa da yoğun çalışmayla ünvanını 1961 yılında geri aldı. 1963’e kadar süren bu kesikli saltanata Petrosian son verdi. Bu yıllardan sonra Botvinnik eğitime yönelerek genç oyuncular yetiştirmeye başladı. Son yıllarda ise bilgisayar satrancıyla ilgileniyordu. Botvinnik 1995 yılında öldü.

Dünya’da ki hiç bir usta başarının tepesine birden oturmadı.Uzun süren antremanların ve bolca tecrübenin sonunda merdivenleri tırmanmaya başladılar.Satranç oyununda bir yerlere gelmek istiyorsak bizim de yapmamız gereken onların açtığı yolda ilerlemek ve gerekli deneyimi kazanmak için elimizden geleni yapmaktır.Satranç öğrenmeye yeni başlıyor iseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz.En azından size bir fikir kazandıracağını umuyoruz.Ayrıca size gerekli olan deneyimi kazandırması açısından da PlayE4 satranç sitesini önerebiliriz.Dünyanın her yerinden farklı satranç oyuncularıyla kendinizi deneyebilir ve yeni oyun stilleri kazanabilirsiniz.Ayrıca satrançınıza güveniyorsanız gerçek paralı bölümden oynayabilir ve bu şekilde para kazanabilirsiniz.Nakitoyun.com satranç ekibi keyifli oyunlar diler.PlayE4 Satranç Yükle

Keskin Bir Rus Zekası – Botvinnik” hakkında 1 yorum

  1. Ron Tedwater

    Thanks for the post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir