Okey Kuralları

okey kurallarıOkey kuralları bu oyuna yeni başlayan ve kendini yenilemek isteyen her oyuncunun sahip olması gereken en temel bilgileri kapsar. Okey nasıl oynanır diye merak ediyorsanız, dağıtım aşamasından taşların dizilimine oyun açmaya kadar her aşamayı dikkatle incelediğiniz takdirde Okey kurallarının tamamına hakim olmuş olursunuz.  Bu da size çok rahatlıkla bir okey masasında ya da paralı okey sitelerinde başarı getirmeye yeter. Okey oyunu 4 kişi ve toplam 106 adet okey taşı ile oynanır. İlk olarak oyuna başlayacak kişiye 15 diğer 3 oyuncuya 14 taş dağıtılır. ( Taşları dağıtacak kişi kendi sağındaki oyuncuya 15 taş verir.) Yerde kalan taşlar ise sadece 1 tanesi 6 lı olmak üzere 5 erli gruplar halinde dizilir. 6 adet taşın olduğu grup okey taşının belirleneceği gruptur. Oyuna başlanırken ortaya 5 veya 10 adet taş konulur. Diğer oyuncunun attığı taşı almak istemeyen oyuncu bu taşlardan çekmek zorundadır. Okey taşları 4 farklı renkte yapılır. Her renk kendi içinde 1’den 13’e numaralandırılmıştır. Bu grupların dışında 2 adet sahte okey taşı bulunur.

Okey Nasıl Belirlenir ve Sahte Okey Nedir ?

Dağıtımı yapıcak kişi 2 adet zar atar. Gelen ilk zar sağa doğru kaç grup gideceğinizi diğer zar ise bu grubun alttan kaçıncı elemanını seçeceğinizi belirtir. Seçilen taşın bir fazlası okey olur. Okey taşını ihtiyacınız olan herhangi bir taşın yerine koyabilirsiniz. Oyunda var olan 2 sahte okey seçim taşının sadece bir fazlası olarak kullanılabilir. Örneğin seçim taşı kırmızı 6 ise okey kırmızı 7 dir ve sahte okey taşları sadece kırmızı 7 yerine kullanılabilir. Gösterge taşı ise kırmızı 7 dir. Gösterge taşını diğer rakiplerinizin görebileceği şekilde ve oyuna başlar başlamaz göstermeniz durumunda rakip oyunculardan 1 er puan eksiltilir.

Okeyde Per Nedir ?

Per, aynı renk grubundan oluşan ardışık şekilde veya farklı renk grublarından aynı sayı değerinde sıralanmış taş dizimidir. Taşlar birbirini takip edecek şekilde sıralanmışsa kız ( seri ) per, aynı türde sıralanmış ise erkek per adını alır.

Okeyde Per

Okeyde Bitmek Nedir ?

Elinde 14 taşın tamamı perler ya da çiftler halinde dizili olan oyuncu fazla kalan 15. taşı yere atarak bitmiş yani o eli kazanmış olur. Okeyde çift aynı olan iki taşın yan yana gelmesinde oluşur. Elinizde toplam 7 adet çift varsa çifte bitebilirsiniz. Çifte giden oyuncu diğer rakiplerinin yere attığı tüm taşlara bakma hakkı kazanır. Bu size 2 puan kazandırır. Ayrıca tüm taşlarınız dizilmiş ve elinizdeki okey boşta ise okeyle bitebilir veya okeyi boşa çıkartmak için bekleyebilirsiniz. Bu duruma okeye dönmek denir. Bu kuralları hemen okey indirip pratiğe dökebilirsiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak ücretsiz Ada Okey indirebilirsiniz.

Ada Okey İndir

Okey Kuralları” hakkında 3 yorum

  1. Liz Dewar

    recently returned from holiday in Turkey – purchased the game – OKEY – certain tiles were missing can you advise where spare tiles can be purchased in the United Kingdom 

  2. gelhat kral

    ben okey oyunu cok seviyorum

  3. TEOBER

    ARKADAŞLAR PARA KAZANINCA NASIL ÖDEME YAPIYO SİTE SİZE BİLGİNİZ VARMI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir