Okey ve Gin Rummy Benzerlikleri

Ginrummy-OkeyHer iki oyun da farklı kültürler tarafından benimsenmiş ve sahiplenilmiştir.Zaman içinde her kültürün kendinden kattığı farklı zevkler sayesinde ortaya bir sentez çıkmış ve orjinalinden daha çok kabul görmüştür.Gin Rummy 1940 lı yıllardan günümüze kadar Orta Amerika’dan Kore’ye Avrupa’ya ve ülkemize kadar bir hayli yol kat etmiş her durakta değişimler göstermiştir.Örneğin Gin Rummy ismi pek çok kez değişmiş,her durakda farklı isimlerle anılmış en son bu isimde karar kılınmıştır.Aynı şekilde okey oyunu ülkemize girdiği tarihten itibaren okeyden türetilmiş bir çok oyunun ortaya çıkmasını sağlamış ve bir aile oyunu haline gelmiştir.Peki bu birbirine çok benzeyen oyunlar arasında fark var mı?

Aslında her iki oyunda birbirine yakın kurallarla oynanmakta.Kullanılan materyal farkı ve bitme şekli farklı olsa da bir kaç alıştırmadan sonra hemen alışılınabilir.” Gin Rummy Nasıl Oynanır? ” adlı serimizi incelediğinizde de göreceksiniz ki kurallar bize hiç yabancı değil.Bitme yöntemleri kısmını biraz açarsak; okeyin 101 ya da 51 şeklinde oynanan versiyonlarından da hatırlayacağımız ” açma ” işlevi kullanılmakta.Yani aslında bu kısmına da en azından kulak aşinalığımız var.İki oyun arasındaki farkı soru-cevap şeklinde incelemeye devam edelim.

a-) Gin Rummy oyununu öğrenmek zor mu? Her oyunun kendine göre zorluğu ya da kolaylığı vardır.Ama okeyi biraz da biliyosanız Gin Rummy’i öğrenmek size gayet kolay gelecektir.Eğer Okey konusunda eksikleriniz olduğunu düşünüyorsanız bu yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

                                                               

b-) Okey ile Gin Rummy arasındaki en büyük fark nedir? Kuşkusuz ilk göze çarpan okeyin kendine özel okey taşlarıyla Gin Rummy’in ise iskambil kağıtlarıyla oynanmasıdır.Onun dışında Okey de varolan sahte okey,okey(joker) ya da gösterge gibi kavramların Gin Rummy’de bulunmamasıdır.

                                                                                                       

c-) Gin Rummy’i öğrenmeye başlarken ilk yapmam gereken şey nedir? Öncelikle sitemizde bulunan yazılardan fikir edinerek başlayabilirsiniz.Ayrıca internet üzerinden oynama imkanı sunan Ada Okey sitesinden oynanan oyunları izleyebilir veya ücretsiz oyunlarla denemeye başlayabilirsiniz.Ada Okey’i ücretsiz indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

               GinRummy-Okey                                                                                                                                                         

 

                                                                              

d-) Gin Rummy oyununu neden denemeliyim? Çünkü Gin Rummy hem okeyden bildiğimiz hem de farklı deneyimler yaşayabileceğimiz bir oyun.Ayrıca farklı kültürleri keşfetmek ve farklı milletlerden insalarla tanışmak için de bir fırsat.Değişik bir oyun oynamak ve oyun kültürünüze yeni bilgiler eklemeniz için Gin Rummy oyununu mutlaka denemelisiniz.

                                                           

e-) Gin Rummy oyununu veye okey oyununu nerde oynayabilirim? Her iki oyunuda sitemizin tavsiyesi olan Ada Okey sitesinde oynayabilirsiniz.İster gerçek parayla isterseniz sahte parayla oynayabileceğiniz Ada Okey de güvenli bir ortamda oyun oynayabilirsiniz.” Neden Ada Okey ? ” yazımızı inceleyerek site hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

                                                                                                                         

Bu soruların dışında merak ettiğiniz her soruyu yorum kısmından yada iletişim bölümünden bize yazabilirsiniz.Ada Okey oyun sitesinde bir çok Türk oyuncularla karşılabilirsiniz.Sitenin güvenilir olması ve Türkçe dil desteği ile ülkemizden bir çok oyuncuyu kendine çekmeyi başarmıştır.Ayrıca 24 saat canlı destek sunmasıda bu siteyi avantajlı kılan sebepler arasında.Tekrar hatırlatalım;nakitoyun.com kendi içeriğinde sahte ya da gerçek paralı oyun oynatmaz.Uzman ekiplerimiz güvenilir ve başarısı kanıtlanmış siteleri inceler ve sizlerle paylaşır.Ayrıca bir çok farklı oyun hakkında detaylı anlatımlarla ve görsellerle destekleyerek sizlere bilgi vermeyi amaçlar.Ada Okey oyun sitesi de bu sitelerden biridir.Ada Okey ücretsiz yüklemek için aşağıdaki resmi tıklayabilirsiniz.Keyifli oyunlar dileriz.

                                                                                                                    

Ada Okey

Okey ve Gin Rummy Benzerlikleri” hakkında 1 yorum

  1. Yoksun

    oyun oynamyı severim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir