Okey Nasıl Oynanır ? (Genel Bakış)

Okey oyununun tüm dünyada Rummy olarak bilindiğini daha önceki yazılarımızda anlatmıştık. Okey oyununun bir çok çeşidi bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye hatta şehirden şehire değişen kuralları vardır. Fakat hepsinde temel mantık aynı olmakla beraber çok ufak farklılıklar göstermektedir. Nakitoyun.com bu yazısında bilmemek değil öğrenmemek ayıp mantığıyla yola çıkarak Okey oyununu hiç bilmeyenler için en temel kavramları ile ele alacaktır. Bu yazıyı okuyan herkes artık Okey masalarında yada internette ki Okey sitelerinde bütün dünyadan oyuncularla mücadele verebilirler.Günlük hayatta okey oynayabilmemiz için gerekli olan malzemeler okey taşları, okey ıstakaları ve 1 adet zardır. Kolaylıkla oyun malzemesi satan işyerlerinden bulabilirsiniz. En az 2 ve en çok 4 kişi ile oynanan Okey oyununda 106 oyun taşı bulunur. 4 farklı renkten oluşan ve her renk altında 1’den 13’e kadar taş sırası bulunmaktadır. Bu renkler genellikle siyah, kırmızı, mavi ve sarıdır. Tabiki farklı Okey setlerinde kırmızı ve siyah sabit olmak üzere diğer renkler farklı olabilir. Ayrıca 2 tane sahte Okey dediğimiz taş bulunur.

Oyun başlarken bütün taşlar masaya numaralı yüzleri yere serilcek şekilde serilir ve karıştırılır. Daha sonra bütün oyuncular önlerine 1’er ıstaka alırlar. Ve bu taşlar ıstakaların hemen önüne  oyuncular tarafından 5’erli olarak dizlir. Taşlar 21 tane 5’erli seri olarak her oyuncunun önünde hazır bekler ve taşları dağıtacak olan oyuncu 106’ıncı taşı zarlarla belirleyeceği serinin içine koyar. Yani zarı 2 defa atar ve ilk gelen zar o oyuncunun önündeki serilerin kaçıncı seri olduğunu ikinci gelen zar ise o serinin kaçıncı taşı olduğunu belirler. O taş alınarak en üste konur ve açılır. Bu taşın aynı renkte bir sayı üstü ise Okey olarak belirlenir. O taşın oyundaki diğer eşi  ise Gösterge olarak belirlenir. 106’ıncı taş ise seçilen taşın altındaki taşların arasına konur. Okey ve Gösterge bu şekilde belirlenir ve taşların dağıtımı başlar.

Belirlenen dağıtıcı oyuncu, seçilen serinin hemen sağındaki seriyi ve o seriden 4 sıra sağdaki seriyi hemen sağındaki oyuncuya verir. Yani toplam 10 taş dağıtıcının sağındaki oyuncuya verilir. Aynı şekilde tekrar seçilen serinin sağındaki seri ve onunda 4 sıra sağındaki seri diğer oyuncuya verilir. Bu işlem bütün oyunculara sırasıyla uygulanır. Dağıtıcı en son kendisine bu işlemi uyguladıktan sonra seçilen serinin sağındaki ilk seriden 5’li taş şeklinde  alarak tekrar sağındaki oyuncuya verir. Yani bu oyuncu (dağıtıcının sağındaki)  oyuna 15 taş ile başlar. Diğer oyunculara ise 4’er 4’er dağıtılarak onlarda 14 taş ile oyuna başlarlar. Bütün oyuncular taşlarını aldıktan sonra; dağıtıcı ortaya 2 yada 3 tane seriyi, yani yaklaşık 10-15 tane taşı üstüste kapalı şekilde dizer ve oyun başlar.

Okey Taşlarının Dizilimi

Şu ana kadar Okey nasıl oynanır makalemizde Okey seçmesini ve taşların dağıtılmasını öğrendik.Unutmayalım ki dağıtıcının sağındaki oyuncuda 15 taş ve diğer oyuncularda 14 taş bulunmaktadır. Şimdi Okey oynamaya başlayabiliriz. Her oyuncu elindeki taşları ıstakalarına dizerler. Taşların dizilimi 2 şekilde gerçekleşir. Buradaki asıl amaç Per oluşturmaktır. Örneğin 2-3-4 sayıları veya 8-9-10 sayıları yanyana 1 peri oluşturmaktadır. Tabiki renkler sıralı perde aynı olmak zorundadır. Mesela siyah 5, siyah 6 ve kırmızı 7 bir per değildir; fakat siyah 5, siyah 6 ve siyah 7 bir per sayılmaktadır. Bu sıralı sayılar için geçerli olan per şeklidir. Ve aynı şekilde diğer per şeklimiz ise aynı sayılardan oluşan fakat farklı renklerin oluşturduğu per şeklidir. Örneğin kırmızı 8, siyah 8 ve yine kırmızı 8 bir per oluşturmazken; kırmızı 8, siyah 8 ve mavi 8 bir per oluşturmaktadır. Burada dikkat etmemiz gereken konu aynı renkte ardışık 12-13-1 sayıları da 1 per oluşturmaktadır.

Okey'de Per Örnekleri

okey nasıl oynanırOyundaki asıl amaç perleri oluşturmak ve bu perlere uymayan taşları sırasıyla yandaki oyuncuya atmaktır. Dağıtıcının sağındaki oyuncu oyuna fazladan olan 15 inci taşını sağındaki oyuncu ile aralarına atarak başlar. Atılan taşlar her zaman per oluşturma ihtimali olmayan, eldeki taşlarla uyumsuz bir taş olmalıdır. Gereksiz diyebiliceğimiz bu taş atıldıktan sonra sıra sağdaki oyuncuya geçer. Bu oyuncunun oyuna devam etmesi için iki seçeneği bulunmaktadır. 1 incisi önceki oyunun gereksiz olarak gördüğü ve attığı taşı alıp kendi ıstakasına uyumlu yere koymak; ya da 2 inci seçenek ortaya üstüste koyulan kapalı taşlardan birini çekmek. Buna oyuncu kendisi elindeki taşların uyum durumuna göre karar verir.

Bütün taşlarını bir per içine sıkıştırıp gereksiz olmayan taşı ıstakasında bulundurmayan ilk oyuncu oyunu kazanır. Daha sonra ikinci oyuna geçilir. Okey oyunu bu kadar basit fakat bir o kadarda eğlenceli bir oyundur. Oyunu ilk öğrenenler bu yazıyı okuduktan sonra hemen oynamaya başlayabilirler. Oyunda ustalaşmak her oyunda olduğu gibi deneyimlerle ve çok oyun oynamakla ortaya çıkar. Her oyunda yeni şeyler keşfedilir ve bir süre sonra usta oyuncu olunur.

Sitemizdeki Okey başlığı atında yazılarımızda Okey oyununun incelikleri ve taktikleri konusunda bilgiler bulabilirsiniz. İnternette okey oyununa hemen başlamak isteyen okurlarımıza Ada Okey’i önermekteyiz. Ada Okey’e aşağıdaki resme tıklayarak indirme gereği duymadan okey oynamaya başlayabilirsiniz. Ada Okey paralı okey siteleri arasında en çok oyuncuya sahip olanıdır. Okey oynayarak gerçek para kazanmak isteyen okurlarımıza Ada Okey’i önermekteyiz. Ada Okey’de ücretsiz okey oynanmamaktadır.

Ada Okey Oyna

OKEY NASIL OYNANIR VİDEOLU ANLATIM

Okey Nasıl Oynanır ? (Genel Bakış)” hakkında 7 yorum

 1. pelin

  Arkadaşlar daha önce öğretmeye çalışmıştı. ama baya zorlanmıştım yazınız çok açıklayıcı olmuş öğrenmek istiyorum 🙁 teşekkür ediyorum ama tekrar tekrar okumam lazım :)))

 2. mıstık

  canım bn öğretm sna

 3. sr

  çift okey atma hakkında pek bir bilgi bulamadim internette. çift okey atılırken ilk okeyi attıktan sonra tura geçince elinizin altındaki oyuncuya taş atılmadanmı devam ediliyor yoksa atılarakmı?

 4. özge

  okey olan taşı istediğimiz herhangi bir sıraya koyarsak o per sayılır mı ?

 5. derya

  off bir türlü öğrenemedim şu okey i

 6. habib

  oyunda artık ustalaşmaya başladım çok teşekkurler sizin sayenızde çok çok çok teşekkur ederim

 7. Mehmet

  Merhaba çok güzel anlatım olmuş hazırlayanların emeğine yüreğine sağlık ben fanatik okey oyununun fanatiğiyim gerçi herkes sever okeyi daha önceleri çok okey sitelerinde okey oynadım ama burası çok daha farklı ve bilgilendirmesi şüphesiz diyer okeylere göre bambaşka ayrıcada okey plus sitesine hemen hemen aynı benzerlikte sitenin 2 side birisi ücretsiz sloganla diyeri paralı sloganla ve tasarımıyla yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir