Okey Tarihi ve Geçmişten Günümüze Okey

Birçoğumuz okeyi Türk oyunu olarak biliriz .Tıpkı tavlanında Türk tavlası olduğu gibi.Kulağa gerçekten hoş gelmiyor değil .Fakat işin aslı ,dünya genelinde bu iki terimin biz Türkler haricinde bilinmeyen,duyulmayan ve hatta kabul edilmeyen bir terim olmasıdır.Bu da demek oluyor ki;farklı kültürler ve aralarındaki iletişim ile oyunlar da dahil olmak üzere herşey birbiriyle etkileşmiş.nakitoyun.com bu yazısında Okey oyununun gerçek tarihini Türk ve yabancı kaynaklar tarafından sizler için araştırdı.Öncelikle bu oyunun genel adından bahsedelim.Biz Türklerin Okey olarak bildiğimiz oyunun,tüm dünya da kabul gören tek bir ismi var,Rummy .Rummy bir çok ülkede her yaştan,her cinsiyetten insanın eğlenerek oynadığı bir oyundur(Okey) .Fakat her ülkede farklı isimlerle bilinir .Örneğin biz Türkler Okey ,İtalyanlar Ramino veya Scala Quaranta ,İngiliz ve Amerikalılar Rummy gerçek ismiyle bilirler. Tabiki de bütün bu isimlerin her ülkede farklı tarihi vardır.Şimdi Okey (Rummy) oyununun geçmişten günümüze ne şekilde popülerlik kazanarak geldiğine bir göz atalım.Bu konuya göz attığımızda  farklı teoriler olmasına rağmen tüm teorilerin tek bir yerde kesiştiğini görüyoruz ,Çin .Okey oyununa dair bütün tarihi makalelerin içeriği farklı olmasına rağmen,herkesin kabul ettiği tek şey Okey oyununun çok benzeri olan 18.yüzyılda Çinlilerin oynadığı Mahjong oyunudur .Günümüze gelen Rummy(Okey) oyunu Çinlilere ait olan Mahjong oyununun modernize halidir .Bir teoriye göre Amerikalılar Texasta 1800 lü yılların sonlarında Conquian adlı oyunlarını Meksika’dan,İspanyol gezginler tarafında almışlardır.Sırasıyla Concan ,Con-Can ,Conqin ,Conking olarak adlandırılan bu oyunun gerçekte Conquian orjinal adı ile Amerikaya getirildiği bilinir .Ve bir süre sonra Conquian İngiltereye Ram ismiyle ulaşmıştır ve daha sonraları son şekliyle Rummy olarak adlandırılmıştır.

Bir başka teori  ise Rummy oyununun Amerikadaki Fransız yerleşimciler tarafından pokerden esinlenerek ortaya çıkardıklarıdır .Bu teori aynı zamanda Okey oyunu ile Poker oyunu arasındaki benzerliğide ispatlıyor .Bu oyun Amerikada sırasıyla Whiskey poker ,Rom poker ,Rom ve son olarak Rummy olarak adlandırılıyor.

Son teoriye göre ise Okey oyunu tamamiyle Çinden günümüze gelmiştir .Çinde o yıllarda iki popüler kart oyunu vardı ve isimleri ‘Kanahoo’ ve ‘Conqin’ di.Daha sonraları bu oyun günümüzdeki Poker ve Rummy oyunlarına dönüştü .Ve o yıllardan sonra ortaya çıkan bütün kart oyunları Poker ve Rummy’nin versiyonları olarak kabul edilir.

Bütün bu hikayelerin sonunda en popüler Rummy versiyonu olan Gin Rummy 20. yüzyılın başlarında New York’ta barlarda içilen yerli içkileri Gin’den esinlenerek verilmiştir .Hatta Gin Rummy o kadar popülerdi ki 1930 lu yıllarda çekilen bir çok Hollywood fimlerinde gösterilmiştir.

Çoğu Türk kaynağında ise biz Türklerin Okeyi ,Osmanlı dönemlerinde Araplarla olan ilişkimiz sonucu onlardan aldığımız ve ufak değişikliklerle günümüze getirdiğimiz söylenir.

Sonuç olarak Okey(Rummy) oyunun asla kesin bir tarihi olmamıştır .Her zaman teorilere dayanan bir tarihi olan Okey oyunu günümüzde dünyanın her ülkesinde zevkle oynanılan ilk 5 oyun içindedir.Hatta son dönemlerde internette bütün dünyadan insanlarla oynayabileceğimiz bir oyun haline gelmiştir.

Sizde internette bütün dünyanın oynadığı Okey oyununu oynamak isterseniz burayı tıklayınız.

Okey Tarihi ve Geçmişten Günümüze Okey” hakkında 1 yorum

  1. fikret

    arkadaslar normal bitmede 4 sayi okey atarsam 8 sayi ve tur deyip diger okeyide atarsam 16 sayi olan bi oyunda tur deyip atamazsam ve baskasi biterse ne olur? lutfen onemli varmi bilgisi olan?cvp bekliyorum duyarlo arkadaslarda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir