ONLİNE BATAK NASIL OYNANIR-ÖĞREN-RESİMLİ-OYNA-İNDİR-SİTELERİ

Tavla, okey gibi kahvehanelerde sıkça rastladığımız oyunlardan sonra Batak veya halk arasında yaygın adıyla ihale oyunu da online oyun sitelerinde yerini aldı ve kısa sürede büyük oyuncu kitlesinin beğenisini kazandı. Çok zevkli ve heyecanlı bir oyun olan batak, 4 kişi ile oynanan bir iskambil oyunudur. Taktik, bilgi, dikkat ve tecrübe gerektiren bir oyundur.

ONLİNE BATAK NASIL OYNANIR-ÖĞREN-OYNA-İNDİR-SİTELERİBATAK NASIL OYNANIR-ÖĞREN-RESİMLİ

Öncelikle her oyuncuya 13 adet kart dağıtılır. 52 kartla oynanan Batak oyununda amaç en yüksek rakam ile ihaleye girmek ve kazanmaktır. Kartların değerleri kendi değerleridir ve en büyük kart As’tır. Kartların büyüklük sıralaması aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

BATAK KAĞIT BÜYÜKLÜK SIRALAMASI

Oyuncunun elindeki kartlardan ne kadar çok aynı işaretten kart olursa o kadar iyidir ve ihaleyi yüksek tutar. Çünkü o kart koz olarak kabul edilir. Kozun haricinde de diğer kartlardan büyük kartların olması kozu destekler ve ihalede söylenecek el sayısını artırır.  Koz kendisinden farklı işaretli tüm kartları alır. Kendi işaretlerinde ise büyüklük önemlidir. Dağıtıcının sağındaki oyuncuya ihaleci veya halk dilinde bedavacı denir ve ihaleyi o ilk söyler. Klasik batakta ihale 5 ile başlar ve artırılarak devam eder. En yüksek rakamı söyleyen veya el alacağını vaat eden oyuncuya ihale kalır. Eğer kimse ihale artırmaz ise ihale 4 el kazanma şartıyla ihalecide kalır. Oyuncular ihaleyi alan kişiyi batırmaya çalışırlar yani söylediği eli almaması için uğraşırlar. Yere atılan ilk kartın işareti neyse elinde olmak şartıyla diğer oyuncularda aynı işaretli kartı atmak zorundadır. Eğer aynı işaretli kart yoksa koz atmak, o da yoksa herhangi başka bir işaretli kart atmak oyunun temel kuralıdır.

Örneğin elinde aşağıdaki resimdeki kartlar olan oyuncu karoyu koz olarak söyleyecek ve 7 koz ve diğer büyük 4 kartla tahminen 8 el alacaktır.

ONLİNE BATAK NASIL OYNANIR-ÖĞREN-OYNA-İNDİR-SİTELERİ

Batakta çıkan yani diğer oyuncuların attığı kartları özellikle de kozları iyi takip etmek gerekir. Her işaretten 13 kart olduğu unutulmamalı ve eldeki küçük kartlarla, diğer oyunculardaki kartların en büyüklerini çıkarmak oyunun temel prensiplerindendir. Yani yere Karo9 attığınızda diğer oyuncuların daha yüksek kart atma mecburiyeti olduğundan Karo10, Papaz, Kız veya Joker atmalarını beklersiniz. Böylelikle elinizdeki Karo 8’li en yüksek karo kart olacaktır. Tabi en büyük kartların bir oyuncuda toplanmış olması ihtimalide düşünülmelidir.

BATAK OYNA-İNDİR-SİTELERİ

Online batak yukarıda anlattığımız kurallar ile birçok sitede yer almaktadır. 101 Okey Siteleri benzer Türk oyunlarına yer verdiklerinden batak oynanabilecek sitelerdir. Batak oyununu ücretsiz ve kısa sürede oyun sitelerinden indirebilir veya bazı sitelerde direk olarak indirmeden oynayabilirsiniz. Eğlencesine oyun ve Batak oyunun türleri olan çiftli yani eşli batak veya gömmeli batak seçebileceğiniz oyun seçenekleri arasındadır. İyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir