Satranç Hakkında Bilmediğiniz Gerçekler!

Satranç Hakkında Bilmediğimiz Gerçekler!Satranç oyunun en büyük ustalarından biridir Capablanca.O aynı anda 103 oyuncuyla satranç oynamış ve sadece bir tanesinde berabere kalarak diğer tüm oyuncuları yenmeyi başarmıştır.Bu o güne kadar ki en görkemli satranç olaylarından biriydi.Bizim için böylesi bir başarıya imza atmak uzak görünsede,pek çok ustanın bu derece inanılmaz satranç olaylarının altında imzası var.12.5 yaşında bir çocuk dünyanın en büyük ustası olma ünvanını kazandı ve hala bu ünvanı elinde tutuyor.Kim bu büyük deha dersiniz?Çoğumuzun idollerinden Sergej Karjakin.Ondan sonra bu ünvanı kazanan oyuncular ise 15 yaşında Boby Fischer,14 yaşında Ruslan Ponomariov ve 13 yaşında Bu Xiangzhi’dir.Bizde nakitoyun.com satranç ekibi olarak büyük ustaların satrançın altına imza attıkları olayları ve sözlerini paylaşıyoruz.

————————————————————————————————————————————————-

————————————————————————————————————————————————

George Kaltanowski

George Kaltanowski,arka arkaya 56 körleme oyun oynamış ve bunlardan 50 tanesini kazanmayı başarmıştır.1960 yılında oynadığı oyunların diğer 6 sını ise berabere bitirmiştir.Körleme oyunu bilmeyen oyuncularımız için bu konuyu biraz açalım.Satrançta körleme oyun,satranç taşlarını kullanmadan oynadığınız oyunlar için kullanılır.Genellikle taşın gitmesi gereken yere tıklayarak hayal gücüyle oynanır.

———————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————-

————————————————————————————————————————————————-

Kasparov Garry Kasparov 19 yaşında iken dünyanın en güçlü ikinci satranç oyuncusu olarak kabul ediliyordu.Büyük dehanın akıllarda kalan en büyük çekişmesi kuşkusuz Karpov ile oynadığı maçlar sırasında yaşanmıştır.Siyasi fikirleri sebebiyle de oldukça dikkat çeken usta,satranç hakkında ” Satranç zihinsel işkencedir ” demiştir.IBM firmasının geliştirdiği DeepBlue programı ile yaptığı maç da hem medya hem de satranç severler tarafından yakından takip edilmişti.IBM firmasının başkanı Louis Gerstner maç hakkında şöyle demişti: ” Dünyanın en iyi satranç oyuncusu,Garry Kasparov karşısında. ” Ne yazık ki Gerstner’in hayali gerçekleşmedi ve maçı Kasparov yendi.

 ——————————————————————————————————————————————-

————————————————————————————————————————————————-

————————————————————————————————————————————————-

TartakowerSavielly Tartakower satrançı hayatına entegre eden büyük ustalardan biriydi.Bu oyun hakkında birbirinden anlamlı deyişleri olan ustanın bir kaç sözünü sizlerle paylaşalım:

” Taş kaybetmemek için çok oyun kaybedilmiştir. ”     ” Hatalar tahtanın her yerinde yapılmayı bekliyor. ”  ” En iyisi rakibin taşlarını feda etmektir. ”   ” Oyunun galibi sondan bir önceki hatayı yapan oyuncudur.

  ———————————————————————————————————————————————-

————————————————————————————————————————————————-

Büyük dehaların sözlerini sizlerle paylaşmaya sonraki satranç yazılarımızda da devam edeceğiz.Satranç öğrenmeye yeni başlıyor iseniz site içeriğimizden yararlanabilirsiniz.Ayrıca ustaların deneyimlerinin sizlere cesaret kazandırmasını umut ediyoruz.Satrançın bir strateji oyunu olduğunu ve geliştirmenin sadece sizin elinizde olduğunu bir kere daha hatırlatalım.Geliştirme yolunda sizlere yardımcı olacak sitelerin başında PlayE4 satranç sitesi gelmektir.Dünyanın önde gelen satranç oyuncularıyla oynayabiliceğiniz sitenin kurulumu tamamen ücretsizdir.Kurulum ile bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.Siteye hemen giriş yapmak için aşağıdaki resmi tıklayabilirsiniz.Ekibimiz tüm satranç severlere keyifli oyunlar ve başarılar diler.                  

 

Bu yazı Satranç kategorisine tarihinde tarafından gönderildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir