Satrançta Kolay Mat Yöntemleri 1

Açılışlarla ilgili serimize bir ara vererek bilinen bir kaç mat yöntemini sizlerle paylaşmak istedik.Bazı oyuncular ne kadar yanlış olsa da satrança direk mat etme yöntemlerini öğrenerek başlamak isteyebilirler.Biz yine de tekrar hatırlatalım.Satranç bir teori ve strateji oyunudur.Eğer temel bilgileriniz zayıfsa üstüne inşa edilen bilgilerde o kadar da zayıf olur.Ve ister online ortamlarda ister gerçek masada satranç oynayın,eksik bilgiler daima sizi yarı yolda bırakır.Yine de açılış serimizde bir soluk alıp bazı basit(kimine göre zor) mat yöntemlerinden bahsedelim.İlk olarak Aptal Matı(Fool’s Matı) ile başlayalım.Bu mat yöntemi bilenen en kısa mat yöntemidir.

1.Hamle-> Matı uygulayacak takımın siyah takım olduğunu belirtelim.İlk olarak beyaz başlar.Ve fil önü piyonunu (f3) oynar.Arkasından siyah takım beyazın yanlış hamlesine doğru  bir hamleyle cevap vererek şah önü piyonunu 2 hamle ilerletir.(e5)

                                                

  

2.Hamle-> Beyaz bu mat yöntemini bilmiyorsa eğer,muhtemelen burda önemli taşlardan birini orta sahaya çıkarmak için piyon hamlesi yapacaktır.Aptal matı yapabilmeniz için bu hamlenin (2.g4) olması gerekir.

3.Hamle->Ve son hamleniz gelir.Bu hamleyle toplamda 3 hamleyle mat edersiniz.Vezirinizi Vh4 oynatırsınız ve satranç oyunun tarihindeki en kısa matını yaparsınız.

Görüldüğü üzere karşınızdaki rakip acemiyse veya bu mat yöntemini farketmemişse çok kolay bir şekilde mat edebilirsiniz.Ama unutmayınız ki;her rakip bu kadar kolay olmayabilir.Satranç oyunu tüm dünyada gelişmeye açık ve sürekli değişen stratejilerle oynanan bir oyun haline gelmiştir.Bu da birçok farklı oyun karekterini ve birbirinden farklı rakipleri beraberinde getirmiştir.Mata giderken mat olabileceğinizi unutmayınız.Bu yüzden değişen hamlelere aynı oranda ayak uydurmanızı gerektirir.Böyle bir oyun tarzını yakalamak için de fazlaca tecrübe ve birikime ihtiyaç duyarsanız.Nakitoyun.com satranç ekibimizin hazırladığı diğer yazılarımızdan bu bilgilere erişebilirsiniz.Ayrıca tecrübe olarak ilerlemek için ekibimizin de önerisi olan PlayE4 sitesinde online olarak ister gerçek parayla ister sahte parayla oyun oynayabilirsiniz.PlayE4 sitesiyle ilgili tüm bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.Keyifli oyunlar dileriz.

Satrançta Kolay Mat Yöntemleri 1” hakkında 20 yorum

 1. Ulaş

  Ben bir oyuncunun işini 10 dk da bitiriyorum benim takdiklerim farklı ben takdiğimi biliyorum

 2. melik

  paylaşsana biliyorsan

 3. Meryem

  yaa ben bir türlü iyi oynayamıyorum çok zorr ama güzel oyun.

 4. nurullah

  ulas sen nerelisin eger ayni sehirdeysek senle bi satranc maci yapalim

 5. mücahit yunusoğlu

  zaten kimse beni yenemez…

 6. Ali

  Arkadaşlar bu oyunda iyi olanlar lafla deil oynamayla bellı olur

 7. iranlı eren

  Ey iddiacı ve her zamanki gibi sadece böbürlenen türk arkadaşlarım, bu ülkede çok gördüm sizin gibi de böbürlenenler pek dayanamadı… beni yenebilenler zaten böbürlenmedi… İran da satranç kült haline gelmiştir. Herkes oynar, fazla laf yapıp etrafınızdaki iranlılara rezil olmayın:)

 8. şemsettin sönmez

  bu hamleye yenilecek kişiyle oynamaya deymez zaten.
  zuhahahah

 9. günayy

  bence güzel bir siteymiş buraya çalıştım ve sınıftaki en iyi satranç oynayanı yendim iyi ki varmış bu site

 10. Ercan

  bir kere okul turnuvasında bunu yapmıştım

 11. tamer

  hiçkimse beni yenemez

 12. erhan

  tamer istersen fazla konuşma

 13. ben

  bunun ismi tembel matı

 14. hüseyin

  boyle yaparsanız pata bıter ! yanı sah cekılmedewn bıtırme

 15. harun

  peki o adamın öyle yapcağı ne malum 😀

 16. berat

  ben bu matı biliom ben kars 2.si ve kars 3. oldum 4saniyede rekorum abiyi yendim

 17. Rüya

  1200 UKD’si olan çıksın karşıma.

 18. biemedim şimdi

  iranlı eren:Sen bu kadar övdüğn kendi vatanını bırakıp bu ülkeye geliyosan demek ki pek de iyi bir ülke değl…Ayrıca kendi ülkenin sitesi yerine de TÜRKÇE siteye girip sular seller gibi TÜRKÇE yorum atıyosun….
  bişey diyim mi?Sen TÜRKlere satranç bilmiyo diosun ya.TÜRKler satranç iyi oynamasalar da seningibi lerin söylediklerini YEMEZZZZLERRR!!!!!!

 19. gizli

  Ulas,nurullah,mucahit,tammer nasil teknikler kullaniyorsunuz lutfen paylasin bizle yarin bir sinif arkadasimla oynicaz ve yenilirsem yuzde yyuz dalga geccek ve de iddiaya girmistik LUTFEN. paylasin bizle tekniklerinizi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir