Satrançta Zafere Ulaştıracak 15 İpucu

Satranç TaktikleriSatranç öğrenmeye başlayan her oyuncu öncelikle mata gidecek kestirme yolları öğrenmeye başlar.Kolay mat yöntemleri sizi mata götürür elbet ama karşınızdaki de bu yolları biliyorsa planınız işlemez.Bu sebeple sadece taşları ezberlemek size yetmez.Ezberleyerek belki oyunun teori kısmını öğrenebilirsiniz ama pratikte her zaman aynı sonuçları alamazsınız.Bu yüzden açılışları,gambitleri hamle hamle sorguluyarak öğrenmeye çalışın.İyi bir açılış size oyun hakimiyetini,merkez hakimiyeti size mat anını getirir.O yüzden satrançı hem bütün olarak hem de ayrı ayrı irdeleyin.Hangi taşla daha iyi oynadığınızı belirleyin.Çünkü her oyuncunun daha iyi olduğu bir açılış taşı vardır.Bu sadece bir yolda ilerleyin demek değildir ama kozlarını bilmeniz rakibinize karşı üstünlük sağlamanızı sağlar.Nasıl bir oyun karekteriniz olduğunu iyi analiz edin.Saldırgan mısınız?Savunmacı mı?Öfkeli bir oyun seçip rakibin dikkatini mi bozuyorsunuz?Ya da daha sakin bir oyunla rakibin sabrınımı deniyorsunuz?Satrançta kendinizi tanımanız rakibinizi de tanımanızı sağlar.Bu da size özgüven ve daha kontrollü bir oyun getirir.

1-)Yaptığınız her hamleyi düşünerek ve size ne kazandırdığını hesaplayarak oynayın.

          

2-)Rakibinizin hamlelerini daha dikkatli inceleyin.Ne yapmaya çalışıyor görmeye çalışın.

        

3-)Karşınızdaki oyuncunun nasıl bir oyun stili olduğunu biliyor iseniz bunu kullanın.Ancak unutmayın ki satranç rakibe göre değil,konumlamalara göre oynanır.

     

4-)Gereksiz taş değişimleri yapmayın.Size ne kadar yarar sağlıyosa karşınızdakine de o kadar zarar vermeli.En azından fitlemeye çalışın.

          

5-)Eğer rakibe göre daha geride bir durumdaysanız pes etmeyin.Bu rakibinizin en çok hata yapacağı zamandır.Zafere ne kadar yaklaşırsa o kadar kontrolsü oynayacaktır.

        

6-)Rakibiniz size bir feda teklif etti ve siz kararsız kaldıysanız fedayı kabul edin.

  

7-)Rakibin çifte tehditlerine dikkat edin.Bunun için, korunmasız taşlarınızın ve zayıflıklarınızın neler olduğunu saptayın.

      

8-)Sizin en öenmli silahınızın merkez olduğunu hiç unutmayın.Merkez hakimiyeti sizin en önemli avantajınız olacaktır.Rakibi sıkıştırdığınız an oyun sizin demektir.

     

9-)Dikkatsiz piyon hamleleri yapmayın.Açılışta mümkün olduğunca az piyon hamlesi yaparak oyuna başlayın.

     

10-)At ve filleriniz sizin en atak askerleriniz.Onları olabildiğince yararlı kullanın.

     

11-)Taşaların elbette bir önem sırası vardır.Ancak oyunun akışında bir at bir filden daha değerli olabilir.O anki duruma göre karar verin.

 

12-)Yaptığınız her hamlenin arkasında durun.Rakibinize zayıflıklarınızı belli etmeyin.

       

13-)Oyunun olabilicek en erken döneminde rok atın.Siz öne açıldığınızda şahınız güvende olsun.

        

14-)Veziriniz sizin joker taşınız.Ne erken ne de geç oyuna dahil edin.Vezir merkeze geldiğinde tehdide açık omasın.

     

15-)En son olarak bu oyunu iyi benimseyin.Herşeyi bilmeniz size zaferi getirmez.Neyi ne zaman yapacağınızı bilmek sizi zafere götürür.

                

PlayE4 Satranç Yükle

 

Satrançta Zafere Ulaştıracak 15 İpucu” hakkında 4 yorum

 1. ahmet gfb

  çoksaol verdiğin bilgiler için

 2. ------

  6. maddede kararsız kaldığımız zaman feda kabul etmek yanlış olabilir.Daha dikkatli düşünüp daha doğru bir hamle yapmalıyız

 3. senizgsatranç

  Bu bilgiler gerçekten çok iyi ve güzel, bu bilgiler için teşekkürler 🙂

 4. mehnet

  daha zor hamleler yok mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir