Tavla Stratejileri Serisi (Kırmak Yada Kapı Almak)

Şüphesiz ki tavla oyunu esnasında en çok yapılan hataların başında kırmak yada kapı almak arasında kalıp yanlış olan hamleyi oynamamız gelmektedir.Bazen bu ikilemde kaldığımız durumlarda doğru hamle bize oyunu kazandıran hamle olabilmektedir.Verdiğimiz karar yanlış ise oyunu kaybedeceğimiz pozisyonlarada rastlanmaktadır.İyi bir tavla oyuncusu gerektiği yerde kırmasını bilen,gerektiği yerde ise rakibinin pulunu kırmadan onun hareket alanını kısıtlayan hamleler yapmasını bilendir.Profesyonel tavla oyuncularının en büyük galibiyet anahtarlarından biride budur.nakitoyun.com bu yazısında tavlada kırmak yada kapı almak konularına farklı bir bakış açısı ile yaklaşacaktır.

Oyuna başlar başlamaz çoğu tavla oyuncusu rakip sahasındaki pullarını kendi sahasına taşıma çabasındadır.Bir kısım tavla oyuncusunun asıl amacı ise rakibinin kendi sahasındaki pullarını kaçmasına engel olucak hamleler yaparak yani kendi ev sahasına kapılar alarak oyuna başlamasıdır.Profesyonel tavla oyuncularının vazgeçilmez taktiği ise bu iki şıkkı birleştirerek oynamaktır.Bir yandan rakibinin pullarını kendi sahasından dışarı çıkmasına izin vermezken diğer yandan rakip sahada bulunan pullarını farkettirmeden dışarı kaçırmaktadırlar.

Şimdi tavla ekibimizin hazırladığı bir örnek pozisyon ile kırmak mı? yada kapı mı almak? sorularının cevabını bulmaya çalışalım.

1c1b

Şekil 1                                                   Şekil 2

SORU : Yukarıdaki pozisyonda siyah pula sahip oyuncunun şekil 1 ve şekil 2 de oynuyabileceği en iyi hamle sizce hangisidir?

CEVAP : 2 şekildede siyahın rakip sahaya girmek ve rakip oyuncunun 9 hanesindeki pulunu kırmak gibi bir seçeneği vardır.Şekil 1 de yani 5-4 atıldığında 20 hanesine kapı almak en doğru hamledir.Çünkü 20  hanesine kapı almanın stratejik değeri, 9 hanesindeki taşı vurmanın taktik değerinden daha üstündür.Şekil 2 de yani 4-3 atıldığında ise 22 hanesine pulu yerleştirip 9 hanesindeki pulu kırmak en doğru seçenektir.Çünkü kırılmadığı takdirde beyaz pula sahip oyuncu 20 gibi çok değerli bir haneye oyun içinde kapı alabilir.Zaten iki oyuncununda herhangi bir kuvvetli saldırı konumuna sahip olmadığıda bariz görünüyor.Siyah bu riske girip beyaz oyuncuyu şekil 2 de kırmalıdır.21 hanesine 4-3 ile kapı almanın stratejik değeri çok fazla önemli değildir.İyi oyuncular bu örnekteki gibi pozisyonlarda bu şekilde bir yorum yaparak oynarlar.

Kırmak yada kapı almak konularında kesin bir sonuç asla yoktur.Ama aşağıdaki koşulları göz önünde bulundurarak oynadığınız takdirde çok avantajlı bir hamle yapacağınız kaçınılmazdır.

a ) Rakibin pulunu kırmak,5 yada 20 hanelerine kapı almaktan daha değerli olamaz.

b ) Rakibin saldırma olasılığını ortadan kaldırmak için onu kırmak oldukça değerlidir.

c ) Pullarınızın yığılmış olduğu pozisyonlarda kapı almak, kırmaktan çok daha önemlidir.

d ) Rakibin pulunu kırıp kaçmak yada rakibin sahası saldırıya hazırlıklı ise girip kapı almak çok önemli bir husustur.

Sizde bu stratejileri hemen oyun parası ile yada gerçek para ile denemek isterseniz Play65 yada Ada önerebileceğimiz tavla sitelerinin başında yer almaktadır. Aşağıdaki resimleri tıklayarak en kaliteli tavla sitelerinde yerinizi almış olucaksınız.nakitoyun.com herkese kaliteli oyunlar diler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir