Tavlada Zar ve Şans Faktörünün Etkisi

Phil Simborg.Günümüzde tavlayı her yönden inceleyen ve tüm seviyedeki tavla oyuncularına ders veren dünya üzerindeki en büyük tavla üstadı.Tavla oyunu hakkındaki düşünceleri kitap haline getirilen,hamleler hakkında söylediği bütün yargılarda haklı çıkan ve bütün profesyonel tavlacıların hocası olarak bilinen biri.Phil Simborgun kariyerinde bitmek bilmeyen ödüller ve haberler bulunmaktadır.Yaklaşık 18 yıl önce bir turnuva sonrasında yaptığı açıklamalar tavla oyununun kaderini ufakta olsa belirlemiştir.Tavla oyununda şans faktörü hakkındaki bu sözler tavla hakkındaki bütün websitelerinde ve kitaplarda yayınlanmıştır.Lafı çok uzatmadan o sözleri nakitoyun.com farkıyla editörlerimizin orjinal çevirisi ile sizlere sunalım.

  

 

           

 

 

NEDEN TAVLADA ŞANSIMI ASLA ŞİKAYET ETMEM ?

1-Çok kabaca : Bu oyunu sadece senin yenme ihitmali seçeneğini gösterir.Çünkü kazananın çok şanslı olduğunu ve beceriksiz olduğunu gösterir.Kesinlikle çok aşağılıyıcı bir tarz olur.

2-Hiç kimse umursamaz : Size kimse hakvermez.Çünkü herkes kendi kötü zarlarını söyler;hiçbir oyuncu iyi zarlarından bahsetmez.

3-Şanssız olduğun genelde doğru değildir : Herkes aynı zarı yuvarlar.Sen daha fazla şanssız zar yuvarladığını düşünüyorsan muhtemelen kötü oynuyorsundur ve bunu kabul etmiyorsundur.Çünkü oynadığın kötü oyun,gelen bütün zarlar ile dahada kötüye gidiyordur.Bu;internetteki tavla serverlarındada zarlardan şikayetçi olmakla aynı şeydir.Hiç bir zar atma makinesi oyunun konumunu ve sıranın kimde olduğunu bilemez.Zarlar tamamiyle rastgeledir.Yuvarlanan zarlar tamamiyle akılsız ve yalındır.İstatistiğin doğası gereği deste şeklinde çiftler alabilirsiniz yada 2 dolu haneye 5 kere gele yuvarlayabilirsiniz.

4-Kötü zarlara konsantre olursan,daha kötü oynayacaksındır : Aklını ve enerjini yanlış yerlerde odaklamış olursun.En iyi hamle hangisi ? yerine nasıl bu kadar şanssız olduğunu yada nasıl daha iyi zara sahip olabilirim diye düşünürsün.Ve kötü şansını düşünmeye başlarsan küstahca ve kızgınlıkla yanlış oynayabilirsin.Bunu rakibin gözü önünde yapmanız ona bir joker verecektir.Ne zaman zarları tahmin etmeye başlarsan o zaman kötü oynamaya başlayacaksındır.

5-Şikayet etmek oyunun zevkini bitirir : Oyunu kazansan bile sahip olduğun zarları kötü şans olarak nitelendirirsen,oyundan hiçbir zevk alamazsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir