Türk Okeyi Kuralları(Resimli Anlatım)

İnternet oyunları arasında şüphesizki Okey oyunu en çok oyuncuya sahip olan oyundur.Facebook ve mynet gibi ücretsiz eğlence oyunları imkanı sunan websitelerininde en büyük kitlesini Okey oyuncuları oluşturmaktadır.Okey oyununa dıştan baktığımız zaman bu oyunun sadece Türklere ait olmadığını görebiliriz.Hatta bu oyunun ortaya çıkmasından baya bir zaman sonra Araplardan Türklere hediye niteliğinde öğretildiğini görebiliriz.Okey Tarihi ve Geçmişten Günümüze Okey başlıklı yazımızdan bu oyunun tarihinde yaşadığı bütün değişiklikleri görebilirsiniz.Okey oyununun dünya üzerindeki genel adı Rummy’dir.En ünlü rummy oyunu ise Gin Rummy olarak bilinen fakat neredeyse tüm kuralları Türk okeyi ile aynı olan taşlarla değilde kağıtlarla oynanan oyundur.Son yıllarda Okey ve Gin Rummy oyununa iddaalı bir giriş yapan,oyuncularına sahte para yada gerçek para ile okey oynama fırsatı sunan Ada Okey oyun sitesinin Türk Okeyi Kuralları olarak websitesinde yayınladığı yazıya göz atalım.(Yazı okey oyununun okey taşları ile değilde kartlarla oynanan versiyonunu anlatmıştır;fakat kurallar tamamiyle aynıdır)

Türk Okeyi

Amaç: Elindeki kartları ilk bitiren oyuncu olmak. Bir oyuncu elindeki tüm kartları yere açınca oyun biter, son kart yere atılır.

Katılımcı Sayısı: Okey iki veya dört oyuncu ile oynanır. Büyük turnuvalar birçok okey masasından oluşur.

Desteler hakkında : Oyun 106 kartla oynanır.  2 standart deste ve 2 jokerle oynanır. Her destede 4 farklı çeşitten 13 adet kart bulunur.

Oyun

Herkes desteden bir kart çeker ve oyuna kimin başlayacağı, ve sıranın nasıl gideceği belirlenir. En yüksek kartı çeken oyuncu ilk başlar, ikinci en yüksek kartı çeken oyuncu ise oyuna ikinci başlar.

Türk Okeyinde oyunculara 14 kart dağıtılır. Destenin en üstünde kalan kart açılır. İlk başlayacak oyuncu bu kartı alabilir. Açık olan kartlar yeri oluşturur. Her tur sonunda kart atması zorunlu oyuncular kartlarını buraya atarlar. Destedeki kartlar biterse, kartlar karıştırılır ve tekrar kullanılır.

Türk Okeyinde bir tur iki bölümden oluşur. Oyun başladığında olası bir bonus ve sacece final turunda olan özel bir bölüm vardır.

Kartlar dağıtıldıktan sonra:

Desteden bir kart çekilir ve buna “gösterge” denir. Eğer bir oyuncuda gösterge varsa , oyunun sonunda oyunu kim kazanırsa kazansın, gösterge yapan oyuncunun tüm rakiplerinden 1 puan düşer.
Her Tur:

Kart Çekme – Oyuncu ya desteden kart çeker ya da yere atılmış kartların en üstündekini alabilir.
Kart Atma – Oyuncu elinden bir kart seçer ve atar. Atılan kart daha önce atılan kartların üzerine konur.
Son Tur:

Açma – Oyuncu elindeki tüm perleri ya da setleri açar (yukarıda görüldüğü gibi). Son, 15. kart oyunu bitirmek için yere atılır. Diğer okey oyunlarının aksine oyuncu kartlarını oyun sırasında değil, tüm kartlarını sadece elini bitirdiği zaman açabilir.Oyuncu kartlarının tamamını açtığında, oyun tamamlanmış olur.
Kazanma şartları, oyunun yarım kalması ve skor:

Okeyde oyuncular 0 puanla başlarlar ve oyun boyunca ceza puanı alırlar.

Av – Normalde bir oyuncu tüm kartlarını açtığında oyunu kazanmış olur. Yani diğer ayuncuları “avlamış” olur ve rakiplerine 2 ceza puanı yazılır.

Yarım kalmak – Yerdeki deste bittiği zaman yeni bir tur başlar. Bu durumda her oyuncu 1 ceza puanı yazılır.

7 Çift – Oyuncu elinde hiç peri olmadan bile oyunu kazanabilir. Oyunu kazanmanın bir diğer özel yolu çifte gitmektir. Oyuncunun elinde 7 çift olursa oyuncu çifte gidip kazanmış sayılır ve bu durumda rakiplerine 4 ceza puanı yazılır.

Okey Dışarı – Eğer oyuncu joker atarak biterse, oyuncunun tüm rakiplerine 4 ceza puanı yazılır.

Jokerin kullanımı – Joker oyunda her kart yerine kullanılabilir.

Ada Okey oyun sitesinde okey oynamaya hemen başlamak için bilgisayarlarınıza indiriniz.Kurulumun resimli anlatımını bu yazımızdan takip edebilirsiniz.Ada Okeyi direk indirmek için tıklayınız.Okey Yükle

Türk Okeyi Kuralları(Resimli Anlatım)” hakkında 1 yorum

  1. ersin

    mynet okey oyununda gösterge yapamıyorum nasıl yapabilirim? gösterge yapıyorum kabul olmuyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir