Türk Pokeri Nasıl Oynanır?

Türk Pokeri Nasıl Oynanır?Pokerin dünya üzerinde oynanan bir çok çeşidi var.Bunlar arasında özellikle Texas Hold’em ve Omaha oyunları çok yaygın olarak oynanmaktadır.Ülkemizde de pokerin yaygınlaşmasıyla kuralları bilinen pokerden çok da farklı olmayan ancak biraz daha kişiselleştirdiğimiz bir poker türü çıktı.Diğer poker oyunlarını bilen okurlarımızın bu oyunuda zevkle oynayacağını tahmin ediyoruz.Oyunun genel hatlarına bakarsak;en fazla 5 oyuncu ile oynanabiliyor.Tek deste kağıt kullanılır ve deste içerisinde as,papaz,kız,vale,10,9,8 ve 7 bulunur.Ancak oyuncu sayısı 5’e tamamlandığında desteye 6 eklenir.Oyunun başlaması için masada en az 2 oyuncu bulunmalıdır.Sıra kimde ise ona oyuna girip girmeyeceği sorulur.İnternet ortamında oynanıyorsa bu cevabı vermesi için belirli bir süre başlar ve süre bitiminde oyuncu cevap vermezse girmedi olarak kabul edilir.Eğer Gir seçeneğini seçerseniz bu durumda giriş ücreti kasanızdan düşer ve oyuna dahil olursunuz.Masadaki tüm oyunculara aynı soru yöneltilir ve kartlar dağıtılmaya başlar.

KART DAĞILIMI

Türk pokerinde kartlar saat yönünde dağıtılır ve oyun aynı yönde ilerlemeye devam eder.Oyuna dahil olan her oyuncuya beşer kağıt dağıtılır.Poker odalarında oyuncular sadece kendi kart dizilimlerini görebilirler.

AÇILIŞ

Kartlar dağıtıldıktan sonra sırayla oyunculara oyunu açıp açmayacakları ARTTIR / PAS soruları ile sorulur. Eğer eliniz açar ise yani elinizde minimum 2 PAPAZ var ise karşınıza hem “Arttır” hem de “Pas” seçeneği çıkar ; eliniz açar değilse karşınıza sadece “Pas” seçeneği çıkar.

PAS

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyunu açmaz ama oyunda kalmaya devam edersiniz.Sırası ile tüm oyunculara aynı soru yöneltilir.Eğer tüm oyunculara bu soru sorulmuş ve hepsi ” Pas ” demiş ise oyun ” GİRİŞ ” aşamasına geri döner. Ortadaki para saklı tutularak bu oyundaki herkese tekrar GİR / GİRME sorulur ve ortaya tekrar giriş miktarı konmaları beklenir. Eğer yeni GİR / GİRME sorusuna “Girme” cevabı verirseniz eski girdiğiniz miktarı kaybedersiniz ve oyun dışı kalırsınız. Tek kişinin girmesi durumunda ortadaki parayı o kazanır; iki veya daha çok kişinin tekrar girmesi durumunda oyuna giren kişiler arasında “KART DAĞITIMI” aşamasıyla el devam eder.

ARTTIR

Bu seçenek yanında açılış miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Açılış miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bu miktar bakiyenizden düşülüp oyun ikramiyesine eklenir, oyun açılır ve “1. ARTIRIM” aşamasıyla devam eder.

ARTIRIM

Bir oyuncu oyunu ortaya açılış miktarı koyarak açtığında oyuncular arasında artırım başlar. Bu aşamada elinizdeki kartların değerinin size sorulacak olan soruyla ilgisi yoktur. Karşınıza PAS / KABUL / ARTTIR olarak üç seçenek çıkacaktır.

PAS

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyundan çekilmiş olursunuz. Kartlarınız alınır ve oyun dışı kalırsınız. Oyun ikramiyesinden pay alamazsınız. Eğer tek kişi haricinde herkes “Pas” demiş ise oyun ikramiyesini oyunda kalan tek kişi kazanır ve oyun biter.

KABUL

Bu seçenek yanında kabul miktarı ile belirir. Bu miktar, oyuna devam edebilmek için ortaya koymanız gereken minimum miktarı belirtmektedir. Bu miktarı kabul ettiğinizde bakiyenizden bu miktar düşülür ve oyun ikramiyesine eklenir. Sıra diğer oyuncuya geçer. Eğer tüm oyuncular eşit miktar ortaya koymuş ve herkes “Kabul” demiş ise oyun “KART DEĞİŞİMİ” aşamasıyla devam eder.

ARTTIR

Bu seçenek yanında artırım miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Artırım miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bakiyenizden seçtiğiniz miktar düşülerek oyun ikramiyesine eklenir ve oyundaki diğer tüm oyunculara yaptığınız artırımı kabul edip etmedikleri (PAS / KABUL / ARTTIR) ile sorulur.

Bu aşamada tüm oyunculara değiştirmek istediği kartlar sorulur ve değiştirmek istedikleri kartlar alınarak onların yerine yeni kartlar verilir. Her oyuncu en fazla 4 kart değiştirme hakkına sahiptir. Bu soru KARTLARI DEĞİŞTİR butonu ile belirir. Bu butona basmadan önce değiştirmek istediğiniz kartların üzerlerine tıklayarak seçmeniz gerekmektedir. Üzeri çarpı olarak işaretlediğiniz kartlar değişecektir.

Kart değişimi tamamlandıktan sonra sırayla oyunculara oyunu açıp açmayacakları ARTTIR / PAS ile sorulur.

PAS

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyunu açmaz ama oyunda kalmaya devam edersiniz. Sıra bu sorunun sorulmadığı diğer oyuncuya geçer. Eğer tüm oyunculara bu soru sorulmuş ve hepsi “Pas” demiş ise oyun “GİRİŞ” aşamasına geri döner. Oyun ikramiyesi saklı tutularak bu oyundaki herkese tekrar GİR / GİRME sorulur ve ortaya tekrar giriş miktarı konmaları beklenir. Eğer yeni GİR / GİRME sorusuna “Girme” cevabı verirseniz eski girdiğiniz miktar yanar ve oyun dışı kalırsınız. Tek kişinin girmesi durumunda oyun ikramiyesini o kazanır; iki veya daha çok kişinin tekrar girmesi durumunda oyun giren kişiler arasında “KART DAĞITIMI” aşamasıyla devam eder.

ARTTIR

Bu seçenek yanında açılış miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Açılış miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bu miktar bakiyenizden düşülüp oyun ikramiyesine eklenir, oyun açılır ve “2. ARTIRIM” aşamasıyla devam eder.

Bir oyuncu oyunu ortaya açılış miktarı koyarak açtığında oyuncular arasında artırım başlar. Bu aşamada elinizdeki kartların değerinin size sorulacak olan soruyla ilgisi yoktur. Karşınıza PAS / KABUL / ARTTIR olarak üç seçenek çıkacaktır:

PAS

Pas seçeneğini seçtiğinizde oyundan çekilmiş olursunuz.Kartlarınız alınır ve oyun dışı kalırsınız. Oyun ikramiyesinden pay alamazsınız. Eğer tek kişi haricinde herkes “Pas” demiş ise oyun ikramiyesini oyunda kalan tek kişi kazanır ve oyun biter.

KABUL

Bu seçenek yanında kabul miktarı ile belirir. Bu miktar, oyuna devam edebilmek için ortaya koymanız gereken minimum miktarı belirtmektedir. Bu miktarı kabul ettiğinizde bakiyenizden bu miktar düşülür ve oyun ikramiyesine eklenir. Sıra diğer oyuncuya geçer. Eğer tüm oyuncular eşit miktar ortaya koymuş ve herkes “Kabul” demiş ise bütün oyuncuların kartları açılır ve en yüksek değerde olan oyuncu kazanır.Kartların sıralamalarını öğrenmek için buraya tıklayınız.

ARTTIR

Bu seçenek yanında artırım miktarını belirleyebileceğiniz bir kutu ile belirir. Artırım miktarını belirledikten sonra bu seçeneği tıklamanız durumunda bakiyenizden bu miktar düşülerek oyun ikramiyesine eklenir ve oyundaki diğer tüm oyunculara yaptığınız artırımı kabul edip etmedikleri (PAS / KABUL / ARTTIR) ile sorulur.

*

Bu oyunu ve diğer tüm poker çeşitlerini ücretsiz oynayabileceğiniz poker sitelerinin listesi için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca en kaliteli ve en büyük poker odalarından olan Ada pokere aşağıdaki resime tıklayarak hemen üye olabilirsiniz. Nakitoyun.com keyifli oyunlar diler.

Ada Poker Üye Ol

Türk Pokeri Nasıl Oynanır?” hakkında 1 yorum

  1. travellers

    oyun oynamaktan hoslanırım kendıne guvenen varsa cıksın karsıma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir